5 tipů pro začátečníky: jak rychleji ovládnout Sony řady A7

V návaznosti na první článek jsem připravil 5 tipů, jak mít A7čku rychleji v malíku. Nejedná se o konkrétní tipy, ale spíše informační rozcestník, takové vstupní brány, kde je možné pochytit všechno podstatné, nejen do začátků – mohou hodit i těm, kteří už mají něco nafoceno, ale pořídili si první Sony a tápají, kde co najít a nastavit.

1) Kontextová nápovědu v aparátu

Čerstvě po vybalení a zprovoznění A7, může poznávání menu urychlit kontextová nápověda, užitečná k detailnějšímu popisu položek menu bez hledání v manuálu. Nápověda je trochu schovaná a je potřeba ji nejdřív přiřadit k funkčnímu tlačítku.

Jak na to: Přejděte do menu. V druhé záložce nastavení fotografování, podzáložce „Uživatelské operace1“ (strana 8/9) vyberte první volbu „Vlastní klávesa„. Zde vyberte tlačítko, kterému chcete funkci přiřadit (např. C1, kde ve výchozím stavu je nastavení vyvážení bílé). A nápovědu najdete na straně 13/23:

Volbu potvrďte. Když poté nad kteroukoliv položkou menu stisknete vybrané funkční tlačítko, zobrazí se stručná nápověda.

2) Elektronická verze manuálu

Pokud jste technicky zdatní, nejspíš neradi čtete manuály. U tak sofistikovaných strojů, jako jsou moderní aparáty to ale doporučuji, ze tří důvodů. Jednak je pryč doba tlustých papírových příruček, které nechtějí držet otevřené, špatně se v nich rychle orientuje a často byly vytištěné titěrným písmem: Sony má ke všem aparátům k dispozici výborně strukturovaný on-line manuál. Druhým důvodem je, že bez manuálu vám může utéct nějaká užitečná drobnost ke které vás nedovede intuice ani předchozí praxe. Např. u Fuji jsem až po několika letech náhodou zjistil dvě užitečné vychytávky: v režimu focení se stiskem joysticku ostřící bod vrátí doprostřed scény (funguje stejně u Sony) a v režimu prohlížení fotek se stiskem zadního rolleru fotka zvětší v místě, kam bylo zaostřeno (u Sony tato funkce zamaskovaná nijak není, stačí stisknout tlačítko lupy – zvětšení; chování je možné změnit v nastavení).
Hodí se i pro vysvětlení zkratek, které člověk nemusel znát odjinud (např. DMF).
Třetí důvodem je, že si ušetříte dotazy na samozřejmé věci v diskusních fórech a fotografických skupinách na Facebooku. Většina z nich se totiž omílá stále dokola. (Byť je potřeba uznat, že Facebookové skupiny ze své koncepce nekonečné řady příspěvků budování odborných znalostních bází nijak neusnadňují.)

3) Články a videa

Aby nezůstalo jen u obecných vodítek, přidávám i několik odkazů, kde se rozebírají konkrétní funkce, položky menu a jejich doporučené nastavení:

Česky:

Anglicky:

4) Nakonfigurujte si Moje menu

Během používání aparátu je dobré se zaměřit na to, které položky chodíte často měnit do menu a ty si pak vytáhnout do uživatelského menu, aby byly snadno po ruce. Může to být např. zapnutí el. závěrky – tiché snímání nebo třeba nastavení Auto ISO.
Je lepší nedávat příliš na cizí tipy a menu si sestavit sám, protože jeho obsah se bude fotograf od fotografa lišit, podle podmínek, způsobu a žánru focení (případně ještě natáčení).

5) Praxe

Osvědčilo se mi ze začátku dělat si, mimo běžné focení, různé drobné „technické výzvy“. Vymyslete si nějakou změnu nastavení, nejlépe komplexnější, složitější scénář než praxe obvykle vyžaduje a tu co nejrychleji proveďte. Např.:

  • nastav clonu na f/4, čas na 1/160, ISO 200, ostření manuální a zapni elektronickou závěrku
  • nastav Auto ISO s nastavením času na „rychlý“, zapni průběžné ostření AF-C a oblast ostření na zónu
  • vypni foťák, ukliď foťák a běž makat 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *